Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej nawiązał współpracę z jedną z kluczowych stałych instytucji arbitrażowych na świecie – Chińską Międzynarodową Komisją Arbitrażu Gospodarczego i Handlowego (CIETAC). Głównym celem współpracy jest podniesienie świadomości na temat alternatywnych form rozwiązywania sporów międzynarodowych, zwłaszcza arbitrażu.
Sygnatariusze podpisanej umowy będą współpracować w zakresie wzajemnej rekomendacji arbitrów, którzy dysponując odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, będą mogli być członkami Zespołów Orzekających przed obiema instytucjami. SAKIG oraz CIETAC mogą wspólnie organizować szkolenia i programy badawczo-rozwojowe, jak również wymieniać informacje, publikacje oraz dane dotyczące zarówno gospodarki, jak i polubownego rozstrzygania sporów. Obie instytucje będą miały możliwość korzystania ze swojej infrastruktury, jak i pomieszczeń, takich jak sale rozpraw.
- CIETAC to jedna z ważniejszych stałych instytucji arbitrażowych na świecie, SAKIG to z kolei lider w naszym regionie. Mamy nadzieję, że to porozumienie pogłębi współpracę między instytucjami arbitrażowymi, zwłaszcza w świetle intensywnie rozwijających się połączeń handlowych z Chinami, które stają się coraz bardziej istotne dla polskich przedsiębiorców. Działając wspólnie pragniemy też podnieść świadomość na temat alternatywnych form skutecznego rozwiązywania sporów międzynarodowych, zwłaszcza arbitrażu. Bo o ile zasady rozstrzygania sporów przez sądy powszechne są szerzej znane, o tyle reguły obowiązujące w sądownictwie polubownym bywają dla wielu zaskoczeniem. A sądy polubowne mają wiele niewątpliwych zalet, istotnych zwłaszcza w sporach gospodarczych – mówi mec. Maciej Jamka, wiceprzewodniczący Rady Arbitrażowej, sygnatariusz porozumienia o współpracy z ramienia SAKIG. W imieniu CIETAC porozumienie podpisał sekretarz generalny Wang Chengjie.
Zawarte 6 listopada br. w Pekinie porozumienie o współpracy pomiędzy SAKIG a CIETAC ma obowiązywać przez trzy lata i zostanie automatycznie przedłużone, chyba, że strony zdecydują inaczej.
Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej – pod względem liczby spraw i ich znaczenia – jest liderem w Polsce i jednym z głównych sądów arbitrażowych nie tylko w naszym regionie, ale także w Europie. Każdego roku do SAKIG wpływa 150-200 spraw. Przez cały okres swojego istnienia w sumie SAKIG zbadał kilka tysięcy roszczeń.
SAKIG ma niemal 70 lat tradycji – został powołany 1 stycznia 1950 roku i funkcjonował pod nazwą Kolegium Arbitrów przy Polskiej Izbie Handlu Zagranicznego, jako niezależna jednostka powołana do rozstrzygania sporów wynikających z międzynarodowych stosunków handlowych. Od 1990 roku Sąd Arbitrażowy kontynuuje swoją działalność w ramach Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie.
Chińska Międzynarodowa Komisja Arbitrażu Gospodarczego i Handlowego (The China International Economic and Trade Arbitration Commission) jest jedną z największych i najważniejszych stałych instytucji arbitrażowych na świecie – w ostatnich latach średnio rozpatruje 2 000 spraw rocznie. W ciągu ponad 60 lat działalności CIETAC w sumie rozstrzygnął niemal 30 000 sporów, w których uczestniczyły strony z ponad 100 krajów, a orzeczenia arbitrów CIETAC zostały uznane i wykonane na całym świecie.
CIETAC współpracuje z głównymi instytucjami arbitrażowymi świata i ma reputację niezależnej, bezstronnej i skutecznej instytucji arbitrażowej. CIETAC wniósł także znaczący wkład w ustawodawstwo chińskiego prawa arbitrażowego i rozwój praktyki arbitrażowej w Chinach.
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/sad-arbitrazowy-przy-krajowej-izbie-gospodarczej-wspolpracuje-z-najwieksza-instytucja-arbitrazowa-swiata